STRONA SIĘ ROBI - AKTUALIZACJA 23.01.2003

Co to jest impreza na orientację?

Można to wyjaśnić prosto z mostu albo bardziej naukowo(poniżej)...

Ponad sto lat temu wymyślono imprezy na orientację, które łączą wypoczynek umysłowy z fizycznym i są antidotum na codzienne problemy i stresy. Impreza na orientację jest po prostu szybszym lub wolniejszym spacerem z mniej lub bardziej dokładną mapą.
Uczestnik otrzymuje od organizatorów mapę terenu z naniesionymi punktami kontrolnymi. Punkty te należy odnaleźć w terenie wybierając drogę pomiędzy nimi według własnego uznania i korzystając z informacji zawartych na mapie. Punkty kontrolne są oznaczone w terenie biało czerwonymi lampionami, zaś dotarcie do nich potwierdza się na karcie kontrolnej odbijając znak z przytwierdzonego do lampionu kasownika lub kredki.

Encyklopedia InO InO dla początkujących

Imprezy na orientację dzielimy na:

Organizatorzy, dla lepszej rozrywki umysłowej uczestników w różny sposób preparują mapy imprez turystycznych - nie dotyczy to jednak imprez dla początkujących. Można więc spotkać mapy dla uczestników zaawansowanych z usuniętą treścią, dziurawe niczym ser szwajcarski, poobracane, poprzekręcane, inwencja organizatorów jest tu całkowicie nieograniczona.

Najczęściej rozgrywane są piesze imprezy na orientację, ale możliwe są również imprezy kolarskie, kajakowe, a nawet podziemne!

Najczęstszym miejscem rozgrywania imprez jest las - choć można się również bawić w miejskich parkach, a nawet na ulicach - np. warszawskiej Starówki.

W imprezach na orientację uczestniczą zarówno najmłodsze dzieci jak i ich pradziadkowie. Przecież nawet kilkutygodniowego malucha rodzice zabierają na spacery, dlaczego nie mogą to być spacery tematyczne.
Najmłodszym zawodnikiem sklasyfikowanym w 2000 roku w Turystycznych Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza jest Staś Kulczyk - miał wtedy 25 dni; najstarsi zawodnicy przekraczają siedemdziesiątkę.

Mapa

Mapa do imprez na orientację różni się znacznie od tradycyjnych planów miast.
Nie są wszak ważne nazwy ulic (tym bardziej że imprezy są rozgrywane najczęściej na dalekich przedmieściach, w lasach pozbawionych dróg i ulic utwardzonych).
Podstawowe informacje jakie zawiera mapa to specyfika lasu (bardziej czy mniej gęsty) i charakterystyczne punkty terenu, takie jak pagórki i zagłębienia terenu, suche i mokre rowy, ścieżki, polanki, pojedyńcze drzewa, mrowiska itp. Webmaster miał duże problemy podczas wojej pierwszej imprezy - co i rusz szukał łąk w białych miejscach na mapie, podczas gdy kolor biały oznacza las po którym można swobodnie biec.

Znaki na mapie są bardzo dokładnie sprecyzowane.
Skala mapy do imprez na orientację wynosi z reguły 1:15000 lub nawet 1:10000. To znaczy że 1 cm na mapie odpowiada 150 lub 100 metrom w terenie. Zdarzają się też Dla porównania, typowe plany miast wykonane są w skali od 1:20000 do 1:25000 (1cm = 200 do 250m), a najdokładniejsze mapy samochodowe to 1:200000 (1cm = 2 km).

Tu znajdziesz prawdziwy przykład trasy na nieprawdziwej mapie.

Punktacja

Zwycięzcą turystycznej imprezy na orientację zostaje ten zawodnik lub zespół, który uzyska na trasie najmniej punktów karnych.

Punkty karne można dostać między innymi za:

Szczegółowy regulamin i punktację znajdziesz tutaj .


Powrót do strony głównej