MAPA FANTASIA

Mapa Fantasia - przykład mapy do InO

Mapa Fantasia jest mapą fikcyjną - wymyśloną jedynie dla przykładu, taki teren w rzeczywistości nie istnieje. Jest to mapa do sportowych biegów na orientację, obecnie niezbyt często stosowana w imprezach turystycznych.
Mapa w dużej rozdzielczości liczy 398kB - będziesz ją mógł wczytać stąd w gdy zapiszę ją na dysk.

Tak może jednak wyglądać trasa imprezy turystycznej dla początkuących (TP)

Zwróć uwagę na 3 równoległe kreski biegnące przez mapę - wyznaczaja one linię północ-południe. Tylko te kreski oznaczaja północ - nie zawsze północ mapy będzie na górze!! Często zdarza się że linia południka (północ południe) nie jest róznoległa do żadnego brzegu kartki.

Trasa (Start - środku trójkąta, punkty kontrolne w środkach kółek i meta w podwójnym kółku) jest oznaczona kolorem czerwonym; poszczególne PK są dodatkowo (dla ułatwienia) połączone na mapie liniami prostymi. W terenie Punkty kontrolne (lampiony znajdują się dokładnie w środku kółek, ani kółek ani linii je łączących oczywiście nie znajdziesz w terenie.

Start-PK1PK 2 i 3Na wycinkach mapy znajdziesz również zielone kółka - to punkty stowarzyszone - czyli błędne. Normalnie nie ma ich na mapie, ale patrząć na mapę przykładową będzie Ci łatwiej zrozumieć ich istotę.
Pamiętaj Potwierdzenie punktu stowarzyszonego jest błędem i oznacza punkty karne. Lepiej jednak potwierdzic czasem punkt stowarzyszony niż żaden.

Start (oznaczony trójkątem) znajduje się na południowo-wschodnim skraju bagienka (terenu podmokłego)
PK 1 znajduje się przy kamieniu (czarna kropka) na stoku (układ poziomic)

PK 2 to pagórek - kopczyk na stoku wzniesienia, przy granicy pomiędzy rzadszym i PK 4gęstszym lasem.

PK 3 - podobnie jak punkt 2, ale kilkanaście metrów na południe od bagienka.

PK 4 - na wierzchołku wzniesienia, na skraju polany (żółta przestrzeń)

PK5PK 5 - to duży kamień wśród wielu innych.

PK 6PK 6 - rozwidlenie rowu z wodą

PK 7 - duży kamień na brzegu terenu podmokłego

PK 8 - kamień przy zagłębieniu terenu,

PK 9PK 7, PK8PK 9 - w leju - dolince

PK 10 - wlot jaksini w gęstych zaroślach

PK 11 - dół w przebieżnym lesie.

PK 12 - w bramie.

Meta - na stadionie.