Z mojej#encyklopedii&InO

InO Impreza na Orientację, zawody turystyczne lub sportowe, polegające, w skrócie, na lataniu z kartką papieru (patrz: mapa) i kompasem (patrz: kompas) po lesie i szukaniu tego, czego się nie zgubiło.

Azymut – kierunek l marszu. Mylnie sądzi się, że niemożliwe jest utrzymanie stałego azymutu w stanie wskazującym å. Otóż według naocznych świadków E okazuje się, że jest to jak najbardziej wykonalne.

Azymuciak – mały azymut, ale też nazwa pisma Inowców radzyńskich i sztandarowej imprezy Andrzejkowej w tym środowisku. 

Azymut warszawski – kierunek marszu Inowców warszawskich oraz czasopismo imprezowiczów, również tego środowiska. Ostatnio wydano jubileuszowy numer ćwiartkowy. Czekamy na pięćdziesiątkę i oczywiście "setkę"...

BK Brak Kredki$. Dlatego, że ją ktoś już wcześniej ułamał i nie ma już ani kawałka dla nas lub metoda robienia Sędziego w bambuko przez wpisanie kodu z karty innego zespołu za pomocą innego przyrządu lub przy wykorzystaniu własnego zbiorów kredek. Czasami kredki są skracane przez głodnych Inowców, którzy długo błądząc po lesie, żywią się czym popadnie. Głównie kredkami, powodującymi charakterystyczne zabarwienia zębów. Stąd powiedzenie: "Zęby masz jak Inowiec".

BPK Brak Punktu Kontrolnego (w gwarze InO: bepek), jest to często spotykana metoda potwierdzania PK, których nigdy nie widzieliśmy na własne oczy $ i to nie tylko z powodu fizycznego ich braku w określonym miejscu, ale też dlatego, że nigdy nas tam nie było. Inaczej mówiąc: Był i znikł...

Budowniczy – naczelny kombinator J (przepraszam za wyrażenie, ale czasami sadysta), który układa trasę, próbując wprowadzić każdego porządnego Inowca w maliny E przez realizację swoich chorych fantazji na mapie.

Kompas – przyrząd, podobno skutecznie utrudniający zabłądzenie w lesie dla zaawansowanych oraz ułatwiający zabłądzenie w lesie dla początkujących, czasami bywa gubiony...

Kredka $– najczęściej spotykany przyrząd, wiszący przy lampionie i służący do potwierdzania swojej obecności przy danym PK w miejscu jego ustawienia, chociaż wymyślono już sposoby na potwierdzenie tego PK (np. przez odgryzienie kawałka kredki) w innej czasoprzestrzeni (np. przed metą). Dlatego stosuje się kredki świecowe, które są zdrowsze dla zębów.

Lampion – znak płaski lub przestrzenny, oznaczający PK. Najczęściej umieszczany na drzewie P, bywa jednak także w krzaczorach, dziurach, jaskiniach, pod mostami, itd. i zawsze trudno go znaleźć... DM, a jak już jest, to potem okazuje się, że to nie ten, tylko inny. 

Las – pewien podzbiór elementów zwanych drzewami, itp. ze znacznie większego zbioru drzew, takich jak amerykańskie sekwoje czy inne baoKobiety. Las z definicji służy do organizacji Imprez na Orientację i czasami do innych celów jak grzybo- lub lampionobranie. Drzewa są bardzo pożyteczne, bowiem ułatwiają organizatorom InO wieszanie lampionów na nich, zwykle bez nadwyrężania kręgosłupa.

Mapa – kartka papieru¤, najczęściej o formacie A4 lub A5, w kolorze lub mono, której głównym zadaniem jest maksymalne utrudnienie Inowcom  KL (zawodnikom) znalezienia PK, ustawionych  przez Budowniczego J w terenie wg pełnej mapy, poprzez deformację i/lub usunięcie jej treści. W skrajnych przypadkach może to być czysta kartka papieru z kilkoma kółkami ¡ i jednym trójkątem Ñ.

Bywają również tzw. mapy stowarzyszone...

Meta - cel dotarcia InOwców. Może być z posiłkiem międzyetapowymä lub stowarzyszona.

Organizatorzy - grupa zapaleńców InO i nie tylko, którzy nagle postanawiają zrobić coś dla innych zapaleńców, startujących bez względu na pogodę ÝÜÛ, zamiast spędzić ten czas w ciepłym domu H, wyspać się ã spokojnie i odpocząć â. Oczywiście Organizatorzy również mogą być stowarzyszeni... ¬

Perforator – jw. (patrz: Kredka), chociaż trudniej nim potwierdzić obecność w innym miejscu niż tam gdzie jest, ale i to jest możliwe. Znane są też podobno sposoby perforowania karty bez użycia perforatora.

PK Punkt Kontrolny, oznaczony lampionem, o którym sądzimy, że jest to PS i udajemy (przy innych zespołach), że nas w ogóle nie interesuje.

PM Punkt Mylny (w gwarze: mylniak), bywa mylony (jak sama nazwa wskazuje) z PK lub PS. Może się jednak okazać, że jest właściwy, w szczególności, jeżeli pozostał z wcześniejszego InO.

Protest –  pisemna forma wyrażenia swoich uczuć do Organizatorów, typu: "bo zupy nie było...". Protesty najczęściej dotyczą: braku bułek, picia, żarcia, punktów kontrolnych, stowarzyszonych i mylnych, jak też zbyt wielkiej ich ilości lub wręcz nieumieszczenia PK na drzewie, które stoi na azymucie (patrz: Azymut) Inowca. Można protestować przeciwko wszystkim i wszystkiemu, nawet samemu sobie i swojemu protestowi.

PS Punkt Stowarzyszony (w gwarze Inowców: stowarzysz lub towarzysz), często mylnie brany za PK, ale czasami lepszy niż brak potwierdzenia, co nie jest jednak regułą.

Tramwaj – pojazd, często spotykany w miejscach, gdzie się go najmniej spodziewamy, np. w lesie i to w środku nocy. Spotyka się tramwaje warszawskie, gdańskie, toruńskie i inne, co nie dziwi, ale także radzyńskie czy wisznickie, co jest bardzo dziwne, jako że tam nie ma torów. Również nazwa popularnego pisma ogólnopolskiego dla wylewania pomyi i żalów na głowizny Organizatorów poprzednich imprez.

Trasa – droga, którą należy przebyć ze startu do mety... zaliczając po drodze PK... przynajmniej należy zaliczyć jeden PK (lub choćby PS), bo inaczej... etap jest niezaliczony :-)))

Uwaga! Tramwaje nocne posiadają czasami bardzo silne oświetlenie, mogące spowodować uszkodzenia wzroku,  w szczególności w innych tramwajach, idących z przeciwnej strony. Można również spotkać tramwaje nieoświetlone lub krążące bez określonego celu (czyt. bez torów).

   Strona główna       InO dla TP      Leksykon roweru 

&Księga Gości - Dopisywanie &

&Księga Gości - Przeglądanie &

®WalDar 420

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2001r.