TRInO - FAQ, TRInO - how-to
Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację (TRInO) - co to jest?
Publikacja: od 18.02.2010 r., M.Segit, ostatnia aktualizacja: 2011-10-03
- Co to jest TRInO?
TRInO czyli turystyczno-rekreacyjne imprezy na orientację, to imprezy z mapą i kompasem, w których jest większy nacisk na rekreację niż w pozostałych, "klasycznych" InO1, a tym bardziej w biegach na orientację (BnO2).
- TRInO - turystyka i rekreacja?
Tak. Chociaż w przyjętej nazwie tej "dyscypliny" jest turystyka i rekreacja, tak naprawdę imprezy te nie różnią się zasadniczo od spacerów i wycieczek, a więc możemy mówić również o krajoznawstwie, natomiast jeśli ktoś chce uwzględnić elementy sportu, to też ma taką szansę. Bo sposób udziału w imprezie bardzo zależy od chęci uczestnika, jak w żadnej innej dyscyplinie orientacyjnej.
- Zgubiłem się... To na czym to polega?
- Wchodzisz na stronę trino.prv.pl i czytasz regulamin danej edycji.
- Drukujesz sobie materiały do danej edycji imprezy: mapy, kartę startową4 oraz inne (np. regulamin- - aby mieć pod ręką).
- W dowolnym terminie idziesz w teren, gdzie w dowolnym tempie "zdobywasz" wskazane w materiałach punkty, wypełniając jednocześnie kartę startową4. Na ogół nawet możesz zdobywać punkty stopniowo, rozkładając na kilka spacerów/wycieczek.
- Po zdobyciu wymaganych punktów, przesyłasz zeskanowaną lub wypełnioną kartę, lub wypisane tekstem odpowiedzi, czasem również zdjęcia (zależnie od zapisów w regulaminie) do organizatora.
Jeśli odbyłeś imprezę w podanym "planowym" terminie to prawdopodobnie znajdziesz się na opublikowanej liście uczestników-zdobywców. Decyzją MKInO z dn. 9.11.2010, wszystkie mazowieckie imprezy TRInO opublikowane przez MKInO stają się imprezami bezterminowymi. Zachęcamy do ich ciągłego zdobywania oraz zgłaszania (e-mailem lub na adres) do MKInO (nawet jeśli termin opublikowany w materiałach już minął, lub przebyłeś trasę już dawno a dotychczas nie zgłosiłeś - zgłoś teraz).
- Zachęcasz innych do takiej formy rekreacji...
- Brałem kiedyś udział w InO, a jaka jest podstawowa różnica z TRInO?
Przede wszystkim:
- nie ma ściśle określonego (data-godzina) terminu, kiedy należy się stawić aby wziąć udział w imprezie. Tak więc możesz TRInO wykorzystać np. jako formę spędzenia wybranego dnia urlopu z rodziną na świeżym powietrzu.
- punktami kontrolnymi w TRInO najczęściej są trwałe punkty terenowe (tablice, pomniki, słupy, punkty, drzewa i rozmaite inne), natomiast w tradycyjnych InO są to raczej "lampiony", rozstawiane przez organizatora tuż przed i zabierane tuż po imprezie.
- nikt nie sprawdza czasu, który poświęciłeś na imprezę. Na karcie startowej zwykle jesteś proszony o podanie godzin, ale w celach wyłącznie informacyjnych. Tak więc możesz np. zdobyć kilka punktów, potem posiedzieć na ławeczce lub poleżeć na kocyku (jeśli w danym parku jest to dozwolone:)), po czym dalej zdobywać.
- ponieważ jest więcej nielimitowanego czasu na zdobywanie punktów, organizatorzy dokładają starań, aby punkty były możliwie ciekawe. Tak więc możesz nierzadko odwiedzić kilka ciekawych pomników (historycznych lub przyrody), zostać przez mapę poprowadzony w ciekawe miejsca i w ten sposób zwiedzić okolicę w sposób, który wcześniej nie przyszedł by Ci do głowy.
- zdobywać możesz na ogół w dowolnie dużych grupach, np. całą rodziną z dziećmi (bardzo polecamy), podczas gdy w klasycznych InO są limity np. do 2 lub 5 osób w zespole.
- nierzadko bez zarzutu możesz korzystać ze środków lokomocji. Choć najbardziej polecamy piesze lub rowerowe zdobywanie i trasy są budowane przede wszystkim pod tym kątem.
- Na czym polega krajoznawczość tej imprezy?
Jak wspomniano wyżej, organizatorzy poszczególnych edycji TRInO dokładają wszelkich starań, aby były one możliwie ciekawe i oprócz rekreacji na świeżym powietrzu miały duże walory edukacyjne. Możesz więc ciekawie w ten sposób zwiedzić różne miejsca historyczne lub przyrodnicze, które w inny sposób mogą być mało interesujące, lub trudno się o nich dowiedzieć oraz je znaleźć.
- Czy to nowa dyscyplina InO?
Dość nowa, choć od kilku lat z powodzeniem organizowana. Od 2004 organizowana jest przede wszystkim na Mazowszu, za pośrednictwem strony trino.prv.pl, oprócz tego w nielicznych miejscach w Polsce i na świecie. (Zobacz też: inne TRInO w sekcji sznureczki)
W Wielkiej Brytanii są np. trasy treningowe, które jednak są domeną biegów na orientację, będących tam zupełnie dominującą formą orienteeringu. Taka trasa instnieje np. w lasach Kielder (zobacz mapy), gdzie punkty stoją cały czas w lesie, a w pobliskim sklepie z pamiątkami można kupić niedrogie mapy tras do samodzielnego zdobywania lub treningu. Tego typu punkty są też niekiedy wystawiane w Warszawie-Falenicy w zimie, również podobny projekt został z powodzeniem wykonany w Powiecie Wieruszowskim3. Jeśli wiesz o innych podobnych trasach w Polsce lub za granicą, napisz do nas.
Zobacz też:
Przypisy:
1. zobacz też: MnO (wikipedia), Słowniczek InO.
2. zobacz też: BnO (wikipedia), Co to jest BnO?, BnO - a co to
3. zobacz np.
4. Wzór karty startowej znajdziesz w materiałach danej edycji imprezy, a jeśli takiej nie ma, to należy użyć karty standardowej (.jpg).