2023-11-27

W hołdzie dla Andrzeja Krochmala

Z nieskrywanym żalem pragniemy poinformować, że 27 listopada 2023 roku odszedł od nas Andrzej Krochmal - wiceprzewodniczący KInO ZG PTTK, wyjątkowy człowiek, który nieustannie oddawał się turystycznej i sportowej pasji imprez na orientację, dzieląc się nią i zarażając innych. Andrzej był organizatorem i uczestnikiem imprez na orientację. Jego wkład w rozwój tej dziedziny, zarówno turystycznych InO, jak i BnO, jest nieoceniony. Od 1989 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Imprez na Orientację ZG PTTK, będąc jej pierwszym cywilnym przewodniczącym, a jego działalność komisji trwała nieustannie aż do ostatnich chwil.
Przez dziesiątki lat przewodniczył Głównemu Referatowi Weryfikacyjnemu, a jako pierwszy zdobywał najwyższe stopnie odznaki imprez na orientację, w tym najwyższy obecnie "Dla Najwytrwalszych" IV stopnia. To doskonale oddaje charakter tego niezwykłego człowieka - był najwytrwalszy w swoim zamiłowaniu i zaangażowaniu w InO.
Andrzej Krochmal był także założycielem i członkiem Mazowieckiej KInO PTTK. Przez lata pełnił rolę jej przewodniczącego, podobnie jak i oddziałowej Komisji InO. Był też prezesem O/PTTK Warszawa Praga i klubu HKT TREP, nieustannie wpływając na rozwój turystyki kwalifikowanej. Jego organizatorski geniusz zaowocował stworzeniem popularnych cykli wydarzeń, takich jak Podkurek, ORIENT, ZAW-OR, 10xSOLO, Zima na Pradze, Bieg Wedla, DyMnO i wiele innych. Jego imprezy miały najwyższe rangi: Mistrzostw Polski (Drużynowych, Pucharu Polski i ogólnopolskich oraz regionalnych zawodów, ale także zgromadziły setki entuzjastów na starcie każdego roku. A jako uczestnik często uzyskiwał najlepsze wyniki, w tym był zwycięzcą pierwszej edycji Pucharu Polski w Marszach na Orientację w 1990 r. i wielokrotnie w kolejnych latach.
Andrzej nie tylko organizował - dzielił się swoim hobby i doświadczeniem w licznych publikacjach turystycznych, takich jak "Tramwaj", "Azymut Warszawski" czy "Rogatka Grochowska" i innych. Jego fotorelacje w internecie były nieodłączną częścią każdej imprezy, pozwalając fanom na śledzenie komentowanie wydarzeń, często praktycznie w trakcie trwania imprez.
Jego wyjątkowość nie sprowadzała się tylko do działalności organizacyjnej. Jako pierwszy prezes HKT "TREP" wprowadził formułę "Przywiązania" dla nowych członków klubu. Ta prosta, ale ważna deklaracja oznaczała zaangażowanie w każdym rajdzie turystycznym, gotowość do pomocy innym i zawsze pogodne podejście. Andrzej był symbolem tej postawy na każdym szlaku.
Andrzej Krochmal pozostawił trwały ślad w turystyce, krajoznawstwie, w tym szczególnie mu bliskich imprezach na orientację.
Dziękujemy Andrzeju, za każde chwile spędzone na trasach turystycznych i sportowych. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy z Tobą podążać z Twoim zamiłowaniem kompasu i mapy.
Składamy głębokie wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim. Jego dziedzictwo będzie trwać, inspirując kolejne pokolenia do odkrywania świata orientacji z pasją i wytrwałością, tak jak to robił Andrzej.